Soparnik je autohtono hrvatsko jelo koje se još u doba Turaka spremalo na prostorima Poljičke Republike. Radi se o jednostavnom jelu s nadjevom od blitve, mladog luka i peršina između dva tanka jednostavna tijesta, a začinjeno maslinovim uljem i češnjakom. Nas je soparnik oduševio i mislimo da zaslužuje zapaženo mjesto u hrvatskoj gastronomskoj ponudi. Ako još niste, svako biste ga trebali probati jer malo koga ostavlja ravnodušnim. Mi smo za vas pripremili recept i postupak pečenja soparnika kako bi ovo ukusno jelo mogli uspješno spremati u vašim pećnicama.
Za spremanje soparnika poput ovog našeg na slici (promjer 30 cm) potrebno je sljedeće:
Tijesto
200 g pšeničnog glatkog brašna
2 žlice maslinovog ulja
prstohvat soli
120 ml vode
Nadjev
300 g starije blitve
3 manja mlada luka (crveni luk)
½ svežnja peršina
sol
Smjesa za premazivanje
2 češnja češnjaka
maslinovo ulje
Priprema nadjeva
Za soparnik promjera oko 30 cm potrebno je oko 300 grama blitve. Zbog manjeg udjela vlage, za pripremu soparnika koristi se starija blitva koju je prvo potrebno dobro oprati i osušiti. Odvojite tvrdi dio jer se upotrebljavaju samo zeleni listovi blitve. Listove blitve izrežite na trakice.
Nasjeckajte mladi luk i peršin. Najbolje je koristiti mladi luk kada je on dostupan.
U višu posudu dodajte blitvu koju se izrezali na trakice te nasjeckani luk i peršin. Zalijte to maslinovim uljem i posolite, pa sve dobro promiješajte. Nadjev je spreman.
Priprema tijesta
U zdjelu za miješanje prosijte 200 g brašna, dodajte dvije žlice maslinovog ulja, 120 ml vode i prstohvat soli.
Zamijesite tijesto koje neka oblikovano u kuglu odstoji oko sat vremena. Tijesto podijelite na dva jednaka dijela.
Zatim razvucite oba manja tijesta pomoću valjka za tijesto tako da budu promjera oko 30 cm.
Priprema soparnika
Kako bi ste jednostavno prebacili pripremljeni soparnik na vrući kamen za pečenje, preporučamo da na dasku za pizzu (može i veća daska za rezanje mesa ili sličan predmet) stavite papir za pečenje. Lagano pobrašnite papir za pečenje i na njega prebacite jedno od dva tijesta koje ste razvukli. Kako je tijesto vrlo tanko, možete ga namotati na valjak za tijesto i tako ga prebaciti na dasku.
Na donje tijesto ravnomjerno rasporedite nadjev koji ste prethodno pripremili.
To preklopite drugim tijestom. I opet možete koristiti valjak za tijesto kako bi ste prebacili gornje tijesto na soparnik. Rubove tijesta spojite na način da tijesto uvinete prema unutra.
Lagano rukama pritisnite gornje tijesto kako bi se bolje sljepilo s nadjevom. Da se soparnik ne bi napušio prilikom pečenja, izbušite gornje tijesto na više mjesta pomoću čačkalice. Soparnik se može napušiti i tijekom pečenja. Otvorite pećnicu i na više mjesta probušite tijesto sve dok se ono ne slegne.
Pečenje soparnika
Tridesetak minuta prije pečenja, namjestite pećnicu na maksimalnu temperaturu (obično od 250 do 300°C) da se kamen dobro zagrije. Soparnik prebacite na zagrijani kamen. Zahvaljujući papiru za pečenje, soparnik možete lagano s daske povući na kamen za pečenje. Pećnicu i dalje ostavite na maksimalnoj temperaturi. Soparnik pecite dok ne poprimi jarku boju. Samo vrijeme pečenja može varirati od pećnice do pećnice, a nama je trebalo 10 minuta na 275°C.
Nakon pečenja
Kroz prešu za češnjak protisnite dva češnja češnjaka i to umiješajte u posudicu s malo maslinovog ulja. Tom smjesom premažite soparnik nakon što ga izvadite iz pećnice.